Jak začít s boulderingem venku a 5 míst kde začít bouldrovat

V tomto článku si povíme pár slov o bouldrování venku na skalách a také vám poradíme 5 našich osvědčených oblastí, kam se vydat, aby si zalezli i začátečníci.

Bouldering na skalách se od toho na umělé stěně velmi liší. Je to krásný sport a my ho milujeme, obzvlášť když se vydáme v partě do naší oblíbené lezecké oblasti a užijeme si kromě lezení také spousty zábavy. Bouldering je velmi populárním typem lezení a hned, jak se venku sníží teplota, začínají ideální podmínky na to vyjet bouldrovat ven. Často potkáte bouldristy zachumlané v péřovce ve skalách i když venku mrzne. Přečtěte si řádky níže a třeba i vy propadnete boulderingu a brzy také budete zahřívat lezečky pod bundou mezi jednotlivými pokusy. 

Celý tento sport získal název z anglického slova BOULDER, které znamená volně stojící balvan. Bouldering venku je tedy pochopitelně starší, než lezení na umělé stěně. Pokud s boulderingem ale ještě nemáte žádné zkušenosti, doporučujeme nejdřív začít na vnitřní bouldrovce a teprve poté se vydat do skal. Přečtěte si také naše starší články.

Ocún SITPAD

Bouldering venku je jiný než uvnitř. Na bouldering oproti lezení na stěně s lanem nepotřebujete sedák a lano, ale rozhodně vyjeďte bouldrovat ven s bouldermatkou. Pořádná bouldermatka, její pozice a správné chytání parťákem, snižují riziko zranění, které je u boulderingu venku vyšší než na bouldrovce.

Bouldering venku není jen o nízkých bouldrech, ale mohou to být i vyšší skalky, tzv. Highbally. V některých oblastech není lezení pro začátečníky úplně příznivé, což z průvodce na první pohled nemusí být zřejmé, např. bouldry jsou příliš vysoké či mají špatný dopad.

Proto zde najdete 5 námi ověřených míst, kam se vydat za boulderingem a užijete si to tam i jako začátečníci.

TOP 5 oblastí pro začátečníky s dobrým dojezdem od Prahy a nižšími a lehčími bouldery:

  1. Děčínský Sněžník – sektor Skalní město – kameny U restaurace – Skalní město bouldery hned u rozhledny. Spousta boulderů lehčích obtížností, dobré dopady, nižší výška boulderů, vhodné pro začátečníky, prostor je vhodný i s malými dětmi.
  2. Děčínský Sněžník – sektor Best of Direct – kámen Gilotina + pár kamenů kolem – nižší lehké bouldery vhodné pro začátečníky i děti, dobré dopady.
  3. Děčínský Sněžník – sektor Respekt – kameny Staromák a Samotář – kameny  kde si zalezou společně začínající i zkušenější lezci.
  4. Petrohrad – sektor Mlýnský Vrch – kameny Vybíhačka, Hamburger, Jižní úbočí – Petrohradské žulové klasiky s malými ostrými chyty, které vyškolí i zkušené lezce, dobré dopady, nižší bouldery.
  5. Petrohrad – sektor Josemit – nejznámější Petrohradká oblast, kde si najde každý to své. Nízké lehké bouldery i vysoké highbally. 

IMG_2295

Na závěr doporučujeme, než se vydáte bouldrovat ven, najděte si průvodce na danou oblast, kromě bouldermatky přibalte i lezečky a mágo a hodit se může i kobereček na odstranění nečistot z lezeček, kartáček na čistění chytů, lékárnička a hlavně, dobrý parťák. Péřovka je taky vždycky dobrý nápad, udrží vás hezky v teple mezi pokusy. Lezení venku s sebou nese vyšší riziko zranění, proto vždy jeďte ven ve více lidech. Užijete si tak i víc zábavy.

Tak teď už jen vybrat tu správnou bouldermatku, sbalit lezecký batoh a vyrazit! Pro více tipů nejen o boulderingu, nás sledujte na Instagramu.