Jak začít s boulderingem

Bouldering je skvělou lezeckou disciplínou, která si získala oblibu u mnoha lezců. V tomto článku si ve zkratce povíme, co to ten bouldering je, co k němu potřebujete a dáme vám pár našich tipů, jak s boulderingem začít. 

IMG_0011

Co je to bouldering? 

Lezení na nízké stěny, původně na menší skalky, velké kameny, balvany, většinou do výšky 3-5 metrů. Oproti lezení s lanem jsou bouldry kratší, ale skládají se z několika těžších kroků. Podstatou bulderingu je vylézt vlastními silami nahoru na co nejméně pokusů, můžete se tedy setkat s pojmem "pokusovat". Bouldrování je často silovější, dynamičtější a může být i hravější, více o skocích, apod., než lezení na laně, ale boulderingem můžete výborně potrénovat i vytrvalost, lezeckou techniku a, díky opakovaným pokusům, také svou psychickou odolnost a trpělivost. 

Vyjet ven za boulderingem je kapitola sama o sobě a věnujeme se jí v jiném článku. Koukněte k nám na blog na ostatní články.

Bouldering můžete vyzkoušet na vnitřní boulderingové stěně, tzv. bouldrovce. Ty jsou součástí většiny vysokých umělých stěn, tak jak je to i u nás na kladenské lezecké stěně. Na bouldrovce najdete označené jednotlivé bouldry, většinou barvou chytu, a liší se svou obtížností od těch úplně nejjednodušších po ty nejnáročnější. Na své si zde přijde tedy opravdu každý. Snadné bouldry nejsou určené jen pro začátečníky nebo děti, ale jsou skvělé i pro rozehřátí, trénink vytrvalosti či techniky. 

image1 (1)

Bouldering je skvělý jak pro jednotlivce, můžete do krátkého času vměstnat vcelku intenzivní trénink, ale i pro celou partu lidí. Nemusíte lézt jen jednotlivé bouldry, tak jak jsou na stěně postavené. Můžete zde traverzovat, tedy lézt do strany, vymýšlet si spousty aktivit a her, vzájemně se hecovat a inspirovat a užít si společně hromadu zábavy. Skvělou příležitostí seznámit se s ostatními lezci je například možnost zúčastnit se tzv boulder session. 

Naše tipy, jak začít s boulderingem, jsme také natočili v krátkém videu, můžete si ho pustit tady, nebo koukněte na celý náš Youtube kanál ;-)

 

Co k bouldrování potřebujete:

Než se vydáte na bouldrovku, potřebujete jen pohodlné oblečení a lezecké boty, tzv. lezečky. které si ale můžete na stěně i zapůjčit. Hodí se také magnesium na ruce. Když si bouldering zamilujete, nejspíš si budete chtít pořídit lezečky a mágo pytlík vlastní. Výběrem lezeček vás provedeme v krátkém videu