Ve dnech 20.-28.9. je z důvodu rekonstrukce prodejny a skladových zásob pozastaven chod prodejny i e-shopu. Vašim objednávkám se budeme věnovat opět od 29.9.

Sambar Zero Waste Výzva

A je to tady! Se začátkem listopadu startujeme naši Sambar Zero Waste výzvu aneb 31 dní na cestě za Zero Waste. Jde o to v průběhu měsíce listopad každý den věnovat myšlenku něčemu, co může snížit naši ekologickou stopu, omezit naši produkci odpadu a pomoci tak naši krásnou přírodu zachovat pro další generace. Jedná vesměs o maličkosti, které mnoho z nás již běžně zařazuje do svého života, ale pro někoho to může být zcela nová myšlenka. Někdo zase naopak svým konáním může inspirovat lidi kolem sebe. My se řídíme heslem ŽIJEME PŘÍRODOU, ŽIJEME POHYBEM a přijde nám samozřejmé smýšlet šetrně k přírodě a ekologicky. 

zero waste výzva čtverec

Stáhněte si výzvu v PDF: Sambar Zero Waste vyzvu

Výzvu si můžete podle sebe upravit, můžete ji plnit sami pro sebe či se s námi podělit o vaše příspěvky na instagramu či facebooku a inspirovat tak ostatní. Výzvu můžete plnit uložením fotky výše či z našeho instagramu a facebooku a odškrtáváním "virtuálně" a nebo si ji stáhněte v pdf, vytiskněte v libovolné velikosti a noste v peněžence, diáři nebo ji třeba připíchněte na lednici. Cokoli vám vyhovuje. Políčka nemusíte plnit v daném pořadí, ale v tomto pořadí vám budeme zveřejňovat různé tipy a doplňující informace na našem instagramu ve Stories (příbezích). Zde v tomto článku však vždy najdete alespoň základní informace o úkolech na týden dopředu. Informace o úkolech zde zůstanou stejně jako informace budou uložené ve zvýrazněném příběhu na našem profilu na instagramu. Můžete se tedy do výzvy zapojit kdykoli, není nutné plnit od prvního do posledního listopadu ;-) 

Tak jdem na to:

DEN 1:

VEZMI SI VLASTNÍ LAHEV - množství plastových lahví, které lidi použijí každý den a někde vyhodí je opravdu neuvěřitelný. Uvádí se, že až milion plastových lahví je použito na světě každou minutu a toto číslo se zvyšuje. Většina z těchto lahví je použita jen jednou a skončí v prvním koši, který uživatel potkal. Pojďme to společně zastavit! 

Základní úkol: Před odchodem z domova se ujistěte, že máte s sebou svou vlastní lahev na pití. 

Chcete do toho šlápnout víc? Naučte se nosit si svou lahev všude s sebou celý měsíc a vůbec, celý život! :-) Voda se dá dotočit téměř všude, zkuste to! :-) 

DEN 2:

ZERO WASTE SVAČINA - většina kupovaných svačinek je v nějakém obalu, nejčastěji plastovém. Jeden obal od tyčinky se možná nezdá jako moc, ale tyto obaly se hodně rychle nasčítají. 

Základní úkol: Připravte si svačinu z domova a zabalte si ji do znovupoužitelných obalů - krabičky, omyvatelného zavíracího sáčku a nebo zvolte svačinu, která obal nepotřebuje - jako např. některé druhy ovoce.

Chcete do toho šlápnout víc? Vyrobte si doma vlastní cereální tyčinky či upečte něco dobrého ke svačině. Můžete toho vyrobit i více pro své kolegy, kamarády či rodinu a ušetřit tak odpad, který by vznikl nejen vaší, ale i jejich svačiny :-) 

DEN 3:

SBÍREJ ODPADKY - ať už se projdeme kdekoli, odpadky jsou téměř všude kolem nás. Na zemi ve městě, ve křoví v parcích, v příkopech podél silnic, podél lesních cest, na různých vyhlídkách a vrcholech hor. Občas člověka až zarazí, kde všude jsou lidi schopní nechat po sobě svůj nepořádek. Odpad tak zůstává v přírodě často neuvěřitelnou řádku let, znečišťuje nejen přírodu napohled, ale často i podzemní vody apod. Pojďme tedy zkusit udělat něco navíc a odpadky sbírat.

Základní úkol: Seberte pár odpadků při vaší cestě a hoďte je do koše, ideálně do správných kontejnerů na tříděný odpad. Jestli seberete jeden obal či jednu plechovku, nebo nasbíráte celý pytel, to je na vás. Důležité je otevřít oči a přestat přehlížet tuto nehezkou stránku lidského chování.

Chcete do toho šlápnout víc? Vyražte cíleně za sběrem odpadků nebo se domluvte s přáteli a společně vysbírejte vaše oblíbené místo nebo místo, které to potřebuje podle vás nejvíc. 

DEN 4: 

BUD VÍC VENKU - příroda je úžasná a stojí za to si ji pořádně užít. Připomeňme si proč se vlastně snažíme něco pro tu naši přírodu dělat, proč se ji snažíme chránit.

Základní úkol: Pokuste se tento den strávit co nejvíc času v přírodě, vychutnávat si to, objevovat její krásu, barvy podzimu, cokoli, co vám i ten nejmenší kousek přírody, ke kterému se dostanete přinese. 

Chcete do toho šlápnout víc? Snažte se strávit venku (ideálně v přírodě) každý den minimálně 15 - 30minut. Nadýcháte se tak čerstvého vzduchu, dost možná i získáte více pohybu, pomůže to vaší psychické pohodě a navíc tak ušetříte elektřinu, kterou byste tak často použili ke svícení doma, pouštění hudby, televize či počítače. 

DEN 5:

ŠETŘI VODOU - o tom, jak moc se plýtvá s vodou se sice mluví často, ale díky našemu stylu života to většina lidí vnímá jen do určité míry. Horká léta posledních let ukázaly, jak velký problém sucho může znamenat pro zemědělce, zahrádkáře nebo i třeba celá různá velká zahraniční města, jako je Řím. Mluví se také o šílené spotřebě vody při výrobě hodně průmyslových výrobků, plastových obalů apod. Jsou věci, které neovlivníme, ale můžeme začít u sebe, zamyslet se nad těmi věcmi, které ovlivnit můžeme a začít šetřit vodou.

Základní úkol: Vyberte si dva nápady jak šetřit s vodou. 

Chcete do toho šlápnout víc: Zkuste jich co nejvíce a používejte je od teď pokaždé, když to jen trochu půjde.

 • vypni vodu když si čistíš zuby
 • vypni sprchu když se mydlíš nebo nanášíš šampon do vlasů
 • sprchuj se kratší dobu nebo si napusť méně vody do vany
 • zmenši objem vody při splachování wc (speciálním pytlíčkem, který absorbuje vodu a zmenší objem nádoby nebo instalováním splachovacího zařízení nabízející úsporný režim)
 • natoč si vodu do lahve a tu dej chladit do lednice místo odtáčení vody z kohoutku
 • napusť si dřez na mytí nádobí a pak ho jen rychle naráz opláchni namísto mytí nádobí pod tekoucí vodou
 • vodu použitou pro oplachování ovoce a zeleniny či mytí rukou chytej do mísy ve dřezu a použij na spláchnutí WC

 

DEN 6:

ŘEKNI NE BRČKU - plastová brčka se stala jedním ze symbolů celého boje proti plastovému odpadu. Každému je asi jasné, že množství energie vložené do výroby jednoho plastového brčka, které použijeme tak kratičkou chvilku a vyhodíme ho, je opravdu příliš vysoké a zbytečné. 

Základní úkol: Zkuste přemýšlet dopředu, jestli do vašeho nápoje obsluha může dát brčko a v tom případě jim dopředu hlaste, že ho nechcete. Na zamíchání poslouží zrovna tak lžička ;-) 

Chcete do toho šlápnout víc? Pořiďte si vlastní brčko, ať už kovové, skleněné či bambusové a pyšně ho noste všude s sebou a včas vytáhněte při každé příležitosti, kde vaše brčko může zamezit použití jednomu plastovému :-)

DEN 7:

PŘIPRAV SI OBĚD DOMA - hodně z nás pracuje přes den a často bez dostatečně dlouhé polední pauzy na to dojít se najíst někam do restaurace a tak je oběd často řešený objednáním si jídla, které dorazí v jednorázovém obalu. Poslední dobou se můžeme setkat více a více s papírovými, kukuřičnými a bambusovými obaly na místo plastových krabiček na oběd, ale i takové obaly skončí jako odpad a jejich výroba je značně energeticky i materiálově náročná. 

Základní úkol: Uvařte či připravte si oběd doma a do práce si ho doneste v nádobě, kterou můžete opakovaně používat či dokonce přímo na talíři, v misce apod. Pokud v práci nemáte možnost si oběd ohřát, zvolte oběd, který se dá jíst i studený a nebo využijte termosky na jídlo. 

Chcete do toho šlápnout víc? Noste si vlastní jídlo každý den, střídejte se s kolegy v přípravě jídla z domova, udělejte si mini "prostřeno soutěž" a motivujte se tak navzájem k tomu vařit si domácí jídla, ušetříte tak peníze za kupované obědy, sdílením s kolegy tak i čas, dobře si pochutnáte a s kolegy více sblížíte. 

DEN 8:

FARMÁŘSKÝ TRH - jídlo k nám často cestuje nesmyslně dalekou cestu, než se nám dostane na talíř, často ani nevíme, odkud naše jídlo pochází. Přitom ale v našem okolí máme mnoho úžasných farmářů a výrobců jídla, kteří mnohdy produkují bio potraviny i bez toho, aby tuto certifikaci měli. Tento den není o tom zajít na farmářský trh ve vašem městě, i když to by byla ta nejjednodušší možnost, ale pojďme se každý víc zamyslet odkud je každá potravina, kterou si chceme koupit a jestli máme možnosti využít zdrojů z našeho okolí. Často také dáváme přednost exotickým potravinám k nám dováženým opravdu zdaleka například před výbornými českými jablíčky. Není to škoda? 

Základní úkol: při výběru potravin zvolte tu, která je "naše" - z okolí vašeho bydliště, od místního farmáře, nebo alespoň česká oproti zahraničním. 

Chcete do toho šlápnout víc? Zjistěte co nejvíce možností nákupu lokálních produktů, které máte. Na Kladně můžete využít prodejny Grunt a najít zde např. mléčné výrobky z kozí farmy ve Skryjích, můžete se přidat do skupiny KPZ Kladno (na facebooku) a objednávat si vajíčka z farmy pana Zelenky, nebo také můžete využít služeb zasílání různých bedýnek plných dobrot. Ale často třeba i v našem oblíbeném malém krámku či zelinářství či masně, které běžně míjíme mají produkty od farmářů z našeho okolí. Ptejte se, mluvte s lidmi a najděte si své oblíbené zdroje :-) 

DEN 9:

OPRAV NĚCO - jen proto, že je něco rozbité, tak to neznamená, že to dosloužilo a my musíme koupit věc novou. Určitě každý z nás má doma nějaký ten kousek oblečení, hračku nebo třeba kousek nábytku, které by si zasloužily nějakou tu snadnou opravu a zase by dobře sloužily. 

Základní úkol: přišijte si chybějící knoflík, zašijte díru na oblečení, přilepte odlepený kousek z hračky či nějaké vaší dekorace, prostě udělejte jakoukoli snadnou opravu, která zapříčiní, že další věc neskončí v odpadcích a bude nahrazena věcí novou. 

Chcete do toho šlápnout víc? Udělejte z toho běžnou součást vašeho života - už nikdy nevyhazujte žádný rozbitý kousek, vždy se je snažte nejdřív opravit či třeba předělat na něco jiného. A pokud nejste třeba zrovna prvotřídní švadleny či špičkoví mechanici, zjistěte, jaké vlastně možnosti máte ve svém okolí - můžete si vyjít vstříc s kamarády, kolegy či rodinou a díky nějaké té protislužbě si pomoci navzájem.

DEN 10:

POŘIĎ SI VLASTNÍ TAŠKU - dělá nám radost rozhlídnout se v obchodu a vidět, že čím dál více lidí si nosí vlastní tašku na nákup. Stále se ale děje, že jedna taška nestačí nebo se jedná o nečekaný nákup a tašku s sebou nemáte. Víme ale, že stejně tak jako u vlastní lahve na pití je to všechno o moc snazší, když najdete tašku, která vám vyhovuje či si ji dokonce přímo zamilujete a bude vám dělat radost ji nosit všude s sebou. Najděte tedy tu perfektní tašku pro vás a pořiďte si ji, pokud ji ještě nemáte!

Základní úkol: dnes neopouštějte domov bez vlastní nákupní tašky. Ať už vás čeká nákup nebo ne, dejte si nějakou tu tašku do batohu či kabelky a buďte připraveni. Nikdy nevíte, kdy se taška bude hodit. Noste ji s sebou dokud ji nevyužijte a hned ji zase přibalte ke svým věcem na nákup příští. Pokud nemáte doma tašku, kterou můžete nosit všude s sebou, je na čase si ji pořídit!

Chcete do toho šlápnout víc? Zamyslete se nad taškami, které používáte - nosíte je opravdu s sebou na každý nákup a to v dostatečném množství? Pokud ano, gratulujeme a nabízíme v tomto místě výzvy snad jen - zkuste najít někoho ve vašem blízkém okolí, kdo stále vlastní tašku nevyužívá a inspirujte je, nebo dokonce obdarujte. Například taková stará dobrá česká síťovka udělá radost jako dárek snad každému. A pokud tašky nevyužíváte pokaždé, čím to je? Nechce se vám jich nosit tolik? Jsou těžké, zabírají místo, zapomínáte? Najděte příčinu a odstraňte ji ;-)

DEN 11:

BĚŽ PĚŠKY NEBO JEĎ NA KOLE - mnoho z nás má možnost se do práce, školy či kamkoli jinam dopravit pěšky, na koloběžce, na kole apod., ale často z pohodlnosti volíme auto. O ekologické stopě takové dopravy asi ani mluvit nemusíme. Zkuste tedy dnes auto vyměnit za vlastní pohonnou sílu. A pokud přeci jen to auto je nutností, zkuste alespoň cestu autem zkrátit na minimum, sdílejte auto s dalšími lidmi apod.

Základní úkol: Omezte dnes svou ekologickou stopu způsobenou dopravou na minimum. Třeba se vám to zalíbí a začnete chodit, běhat či jezdit do práce či školy pravidelně a uděláte tak něco nejen pro přírodu, ale i svou fyzičku. 

Chcete do toho šlápnout víc? Zkuste každý den místo auta využít jinou cestu, jak se dostat kam potřebujete, případně nechávejte auto na stanici hromadné dopravy a nejezděte až do cílové destinace, zjistěte, jestli můžete cestu autem sdílet ještě s někým - např. kolegou, který má stejnou cestu, apod. 

DEN 12:

POUŽÍVEJ VLASTNÍ TAŠKU - desátý den výzvy jsme všichni vyřešili jakýkoli možný problém spojený s tím, že bychom museli sáhnout po jednorázové tašce v obchodě a tak si dnes dáme den jen s vlastní taškou!

Základní úkol: všechny dnešní nákupy zvládněte bez pořízení jednorázové tašky v obchodě. I ty papírové jsou špatně, i ty se musely náročně vyrobit a skončí dříve či později jako odpad. 

Chcete do toho šlápnout víc? Vlastní tašku mějte vždy a všude s sebou a naučte se nekupovat více, než dokážete s vlastní taškou pobrat. A můžete to vzít ještě dál - zamyslete se nad materiály a životností tašky, kterou používáte. Mnoho lidí v dobré víře používá plastové tašky, některé z nich vydrží opravdu dlouho, jiné vlastně vůbec ne. Je vaše taška plátěná? Z bavlny? Nebo biobavlny? Byla vyrobena v České republice? Až vám vaše oblíbená taška doslouží, podle čeho si budete vybírat novou.... ;-)

DEN 13:

VYTŘIĎ ODPAD - opět věc, která je běžnou součástí života většiny z nás. Taky Češi vedou tabulky ve třídění. Ale, třídíte opravdu poctivě? A správně? 

Základní úkol: poctivě vytřiďte každičký kousek odpadu, který dnes vyprodukujete - čtěte obaly, třiďte správně, ani jediný obal nehoďte do směsného koše jen proto, že je po cestě. 

Chcete do toho šlápnout víc? Pokud ještě nemáte doma vyřešené koše na tříděný odpad, je na čase to změnit. Třiďte pravidelně vše co můžete, čtěte obaly a hledejte značky toho co je papír, plast apod. Zjistěte si ve vašem okolí, kam s odpadem, který není plast, papír a sklo. Například tetrapack, baterie, elektronika. Vše má své místo. A pokud již vše děláte, můžete pomoci ostatním. Rozviňte na toto téma diskuzi s kamarády, kolegy, či rodinou a inspirujte tak někoho dalšího ke třídění.

DEN 14:

VYROB SI NĚCO - ne všechno, co vlastníme musí být koupené. Dnes je den zamyslet se nad tím, jestli si něco zvládneme vyrobit sami, a ještě nejlépe z věcí, které již máme doma. A když ne pro sebe, můžete vyrobit něco pro někoho dalšího, přeci jen, budou Vánoce a vlastnoručně vyrobené dárečky často potěší víc než kupované. 

Základní úkol: Vyrobte dnes cokoli pro sebe či někoho dalšího. Může to být cokoli, co je ve vašich silách. Někdo je šikovný se dřevem, jiný se šicím strojem či umí plést nebo háčkovat, někdo zase umí kouzlit v kuchyni. Objevte své možnosti a prostě něco vyrobte!

Chcete do toho šlápnout víc? Vyrobte něco, na co jste se už opravdu déle chystali a ještě jste se nerozhoupali, ať už to bude ta polička, na kterou máte v rohu kus dřeva už dlouho, nebo kalendář na příští rok, upletenou šálu pro děti...cokoli. A pokud nic nepotřebujete, vyrobte z věcí, co máte doma něco jako dárek pro jiné lidi. Opravdu mějte na mysli, že se nesnažíme vyrobit další věc za každou cenu a tato věc pak třeba zas skončí v koši, ale vyrobte něco, po čem či někdo ve vašem okolí touží, udělá to radost a nebo usnadní život. Můžete si takové tvoření i naplánovat jako pravidelnou činnost např. jednou za rok, půlrok, měsíc....

DEN 15

POŘIĎ SI VLASTNÍ SÁČKY - další krok potřebný k bezodpadovému nákupu. Klasické igelitové sáčky jsou všude dostupné a je snadné a svádějící po nich sáhnout, ale když si pořídíte svůj krásný a praktický sáček ať už ze staré záclony či koupíte síťový, plátěný nebo použijete cokoli jiného, co splní stejný účel, bude už vždy velmi snadné používat s pýchou ten svůj a nesáhnout po těch igelitových ;-)

Základní úkol: Najděte nebo kupte nějaký sáček, který budete moci používat na nákup ovoce, zeleniny či pečiva. Pokud nemáte doma něco použitelného a nemáte možnost uším si ho, porozhlédněme se po obchodech a najděte ten ideální sáček (a ideálně ne jen jeden), do kterého se zamilujete!

Chcete do toho šlápnout o něco víc? Pokud ještě nemáte svůj “nákupní set” složený z tašek a sáčků, případně i krabiček či sklenic, prostě jakýchkoli obalů, který by vám umožnil nákup bez použití jakýchkoli jendorázových obalů, vytvořte si ho nyní. Zamyslete se také při pořizování nad použitými materiály, jestli jsou například sáčky ušité z materiálu, který by jinak jako odpad skončil nebo se jedná o bavlnu či biobavlnu, kdo sáčky a tašky vyrobil a kde, musely k nám cestovat z daleka? Třeba vám takové zamyšlení pomůže při výběru nových kousků, až to jednou bude třeba.

DEN 16

TAKEAWAY DO VLASTNÍHO - ne vždy je možné si přinést vařený oběd s sebou do práce či školy a občas je nabídka jídla z nedaléko bistra či jídelny příliš lákavá. Můžeme ale předcházet zbytečnému odpadu v podobě plastových, kukuřičných, bambusových i plastových krabiček a mističek a sáčků, když požádáme o servírování jídla do naší vlastní nádoby. Ne všude to jde, ale za pokus to rozhodně stojí a můžete si tak vychutnávat jídla s sebou a bez dopadu na přírodu a životní prostředí ;-)

Základní úkol: vezměte si s sebou oblíbenou krabičku či mističku na jídlo, nebo pokud se jedná jen o obchůdek či bistro vedle, klidně i talíř a nechte se obsloužit do vlastního obalu. Když se nesetkáte s úspěchem, nevzdávejte to a zkoušejte dál, třeba najdete vaše nové oblíbené místo odkud brát obědy a budete to tak dělat častěji :-) 

Chcete do toho šlápnout víc? Vyvarujte se objednávání jídla s sebou, pokud nemáte možnost použít vlastní obal nebo zvolte variantu sníst si jídlo na místě. Přemýšlejte předem i nad možnostmi, jak předejít používání jednorázových obalů na jídlo a pití i na různých akcí, například na různých trzích, ať už farmářských či vánočních, festivalech apod. Buďte připraveni a pokud to jde, mějte s sebou vlastní mističku, kelímek, lžíci či vidličku, cokoli, co je ve vašich možnostech. 

DEN 17 

ZERO WASTE NÁKUP - v první polovině výzvy jsme si pořídili vlastní tašky a sáčky na nákup potravin, nyní nás čeká největší výzva. Bezobalový nákup! A tím myslíme jeden nákup, kde zkusíme pořídit vše, co potřebujeme, ale bez jediného obalu. 

Základní úkol: pokuste se pořídit co nejvíce věcí, které potřebujete bez jakéhokoli obalu. Ať už koupíte jen pár kousků zeleniny či ovoce do vlastního sáčku či tašky, koupíte maso u řezníka do vlastní krabičky, nakoupíte na trzích či uděláte celý velký nákup, je to jen na vás a vašich možnostech. Navíc ne všechny obchody budou otevřené. Ale stojí to za zamyšlení i v běžném supermarketu - koupíte si například ředkvičky, či mrkev zabalené v igelitu a nebo je z nákupu prostě vynecháte? Dokážete z nákupu vynechat například oblíbenou sušenku či šunku a nahradit ji domácími sušenkami? A pro šunku si zajdete do uzenářství až budou mít otevřeno a dají vám ji do vlastního obalu? 

Chcete do toho šlápnout víc? Dělejte podobné volby každý den, při každém nákupu. Nekupujte zboží ve zbytečném obalu. Zkuste se dostat na nulu v počtu obalů ve vašem nákupu. A pokud ještě nemáte tu zkušenost, vydejte se na nákup do bezobalové prodejny. Na Kladně máme zatím jen stáčírnu ekodrogerie, ale například na Hradčanské je bezobalová prodejna, kde můžete pořídit velké množství potravin. 

DEN 18

RUČNÍ PRÁCE MÍSTO STROJŮ - v dnešní době nám technologické vymoženosti usnadňují život u většiny činností. Ne vždy je ale využití strojů tou ekologicky šetrnější volbou. Dnešní den máme šanci se zamyslet nad tím, jestli někdy nepoužíváme např. elektrické spotřebiče zbytečně moc často a ruční práce by stačila. 

Základní úkol: zkuste jednu nebo více z činností níže:

 • pověste prádlo na sušák a nechte uschnout na místo použití sušičky
 • vytřiďte prádlo a vyžehlete jen kousky, které to opravdu potřebují
 • vyšlehejte sníh či těsto ručně na místo použití robota či mixéru
 • jděte po schodech na místo použití výtahu

 

DEN 19

VYUŽIJ TO ZNOVU - jsou věci, které prostě v jednorázovém obalu občas pořídíme či dostaneme, např. jogurty v kelímku či skleničce, různé krabicce a krabičky, sáčky a taštičky, ale třeba i barvu na vymalování bytu v kýblu apod. Celá řada věcí se použít znovu, často na něco úplně jiného. Pojďme se navzájem inspirovat k využívání věcí, které by jinak představovaly odpad. 

Základní úkol. u každé věci, kterou pořizujete a kterou berete do ruky, abyste ji vyhodili se zamyslete, jak byste tuto věc či její obal mohli použít znovu. Někdo sází do kelímků od jogurtů kytky, jiný využívá skleničky na zavařování či přesnídávky, nebo z nich tvoří dekoraci na doma, z kýblů od barvy jde třeba vyrobit domácí kompostér...cokoli vás napadne a uskutečníte to, bude super! :-)

Chcete do toho šlápnout víc? Zkuste se zamýšlet nad životností a znovupoužitelností všech věcí, které si pořizujete a postupně se dopracovat k tomu, že budete pořizovat jen takové věci, které včetně jejích obalů budete moci využívat opakovaně a co nejdéle. 

 

 

 

Další dny zde zveřejníme brzy. Sdílejte s námi vaše snažení používáním hashtagu #sambarzerowastevyzva a pomozte nám šířit tuto výzvu co nejdál! :-) 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.